Kako onemogućiti Windows Defender u sustavu Windows 10

Windows Defender

Windows Defender je zvanično stigao na tržište sa Windowsom 8, ali je prethodno bio dostupan u ranijim verzijama Windowsa pod nazivom Microsoft Security Essentials, iako nije uključivao detekciju antivirusa, špijunskog softvera, zlonamjernog softvera i slično.

Besplatni antivirus za Windows
Vezani članak:
Najbolji besplatni antivirus za Windows 10

Ova aplikacija/usluga je, sama po sebi, postala odličan alat za zaštitu našeg Windows 10 računara. Iako ga Microsoft nikada nije nazvao antivirusom, Windows Defender je potpuno razvijen antivirus; u stvari, jedan je od najboljih trenutno dostupnih na tržištu i može se onemogućiti.

Kada je Microsoft lansirao Windows 10, Windows Defender je postao zrela verzija i ozbiljna prijetnja glavnim programerima antivirusnih aplikacija ; u stvari, neki od njih su izrazili svoje nezadovoljstvo Evropskoj uniji da istraži ovaj slučaj, ali istraga koja se na kraju nije dogodila.

Šta je Windows Defender

Šta je Windows Defender

Windows Defender nudi zaštitu u stvarnom vremenu za sve procese koji se izvršavaju na vašem računaru , uključujući ručno preuzimanje aplikacija na zahtjev korisnika, automatska preuzimanja sa zlonamjernih web stranica, te analizira registar vašeg računara kako bi otkrio neželjene promjene i prati aplikacije koje se izvršavaju u pozadini. Windows Defender obavlja iste funkcije kao i bilo koji drugi antivirusni program.

Pored praćenja svih aktivnosti na našem računaru u realnom vremenu, također analizira datoteke koje pokrećemo na računaru . Ove datoteke, kada se instaliraju, mogu na naš računar dodati zlonamjerni softver, softver koji može ukrasti naše podatke, instalirati neželjene aplikacije, šifrirati datoteke našeg računara i još mnogo toga.

Vezani članak:
Kako znati krade li mi WiFi: besplatni programi i alati

Sav antivirus koji trenutno možemo naći na tržištu nudi nam iste pogodnosti u zamjenu za godišnju naknadu nudeći iste pogodnosti, uključujući automatsko ažuriranje baze podataka, praćenje aktivnosti našeg tima u realnom vremenu, analizu komprimiranih datoteka. ..

Jedan problem povezan s antivirusnim programima trećih strana je taj što oni uvijek utječu na performanse računara, budući da nisu izvorno integrirani u operativni sistem, kao što je to Windows Defender. Nadalje, studija objavljena prije nešto više od godinu dana navodi da Windows Defender nudi isti nivo zaštite kao i bilo koja druga slična aplikacija.

Zašto onemogućiti Windows Defender

Onemogućite Windows Defender

Postoje samo dva razloga za onemogućavanje Windows Defendera, budući da ga ne možemo deinstalirati sa sistema: instaliranje aplikacija iz nepoznatih izvora (preuzimanja s interneta bez odgovarajuće licence) i korištenje antivirusnih aplikacija trećih strana.

Ovo su jedina dva razloga koja bi nas mogla prisiliti da onemogućimo Windows Defender. Ako želimo instalirati aplikacije bez odgovarajuće licence, moramo prethodno onemogućiti Windows Defender ako ne želimo da Windows blokira izvršavanje aplikacije koja generira kodove.

Ako želimo instalirati drugi antivirus, prije svega moramo deaktivirati izvorni Windows antivirus, jer dva antivirusa ne mogu istovremeno raditi na računaru. Pa, mogu se učiniti, ali stabilnost sistema i njegove performanse ozbiljno su pogođene.

Rizici onemogućavanja Windows Defendera

Windows Defender onemogućen

U zavisnosti od web stranica koje posjećujemo i aplikacija koje preuzimamo na računar, onemogućavanje Windows Defendera može biti ozbiljan problem za korisnika , jer osim ako ga nismo onemogućili da bismo instalirali drugi antivirus, naš računar će biti ranjiv na bilo kakvu prijetnju.

Kako onemogućiti Windows Defender

Za onemogućavanje Windows Defendera imamo dvije različite metode: putem postavki Windowsa ili korištenjem aplikacije treće strane. U Guías Tecnología uvijek preporučujemo korištenje ugrađene metode i ne instaliranje aplikacija trećih strana koje nude istu funkcionalnost koja je već dostupna u sistemu.

Onemogućite Windows Defender iz Windows 10

Prva stvar koju treba učiniti, nakon što smo svjesni rizika koji su povezani sa onemogućavanjem Windows Defendera, je pristup Windows 10 opcijama konfiguracije putem tipke Windows + i prečice na tipkovnici.

Onemogućite Windows Defender

  • Zatim kliknite na Ažuriranje i sigurnost.
  • U okviru Ažuriranje i sigurnost, u lijevom stupcu kliknite na Sigurnost sustava Windows.
  • Dalje, idemo u desni stupac i kliknite na Otvorite Windows Security.

Onemogućite Windows Defender

  • U novom prozoru koji se pojavi moramo kliknuti na Zaštita od virusa i prijetnji.

Onemogućite Windows Defender

  • U desnom stupcu pomičemo se malo dolje do odjeljka Postavke virusa i zaštita od njihna prijetnje.

Onemogućite Windows Defender

  • Još jednom idemo u stupac novog prozora koji se prikazuje i deaktiviramo okvir Zaštita u realnom vremenu.

Od ovog trenutka nadalje, Windows 10 će nam slati obavještenja koja nas obavještavaju da smo onemogućili zaštitu od virusa u realnom vremenu, pozivajući nas da je ponovo aktiviramo ako želimo da naš računar ostane zaštićen.

Onemogućite Windows Defender pomoću Defender Control

Onemogućite Windows Defender

Defender Control je jednostavna aplikacija koja nam omogućava aktiviranje i deaktiviranje Windows Defendera bez potrebe za ulaskom u menije postavki Windowsa 10. Kada pokrenete aplikaciju, morate kliknuti na dugme "Onemogući Windows Defender" da biste zaustavili rad ugrađenog antivirusa Windowsa 10 i ostavili računar ranjivim na bilo kakvu aktivnost.


Dodaj kao preferirani izvor na Googleu